Summer Games

Rules:

  • Team/Coach/Spectator Sportsmanship is strictly enforced

  • Player waivers required before entry

  • 15 minute warmup / 3 minute halftime

  • 22 minute halves / Stop Clock last 2 minutes / Overtime 2 minutes / Double OT 1 Minute / Triple First to Score

  • 6 Personal Fouls

  • 7 Team Fouls Bonus, 10 Team Fouls Double Bonus

Address:

The PAC:  3855 Cascadia Canyon Ave SE, Ste 120, Salem OR 97302

Capital Fieldhouse (formerly known as The Hoop):  3575 Fairview Industrial Dr SE, Salem, OR 97302

Saturday July 24th at The PAC

Court 1

 

Mid High Boys:

9:00 AM - Team Jones 13/14U vs. Oregon Flash (7/8)

10:10 AM - Oregon City Magic (7/8) vs. Oregon Flash (7/8)

12:30 PM - Western Christian vs. Incline 14U

High School Boys

11:20 AM - Stayton Varsity vs. Tripple Threat Varsity

1:40 PM - Future Varsity 1 vs. Tripple Threat Varsity

2:50 PM - Stayton Varsity vs. Future Varsity 1

4:00 PM - Stayton JV vs. Cagers JV

5:10 PM - Future JV vs. Stayton JV

6:20 PM - MBA 16U vs. Cagers JV

Court 2:

 

Mid High Boys:

9:00 AM - Incline 14U vs. Oregon City Magic

10:10 AM - Team Jones 13/14U vs. Incline 14U

High School Boys: 

11:20 AM - GRITT 14U vs. Incline 15U

12:30 PM - Incline 15U vs. GRITT 15U

1:40 PM - GRITT 14U vs. Future JV

2:50 PM - GRITT 15U vs. MBA 15U

4:00 PM - Future JV vs. MBA 15U

5:10 PM - Future Varsity 2 vs. MBA 16U

Saturday July 24th at Capital Fieldhouse

Court 3

 

Mid High Boys:

9:00 AM - Oregon Flash vs. Future 5th

10:10 AM - Oregon Flash vs. Future 4th 

11:20 AM - Wilsonville 7th vs. Roseberg 7th

12:30 PM - Wilsonville 7th vs. Future 7th

1:40 PM - Future 7th vs. Roseberg 7th

2:50 PM - MBA 6th vs. Sprague 7th

4:00 PM - MBA 6th vs. Roseberg 6th

5:10 PM - Sprague 7th vs. Roseberg 6th

Court 4:

 

High School Girls:

9:00 AM - 541 Varsity vs. Future Varsity

10:10 AM - 541 Varsity vs. CV Varsity

11:20 AM - Oregon Flash 8th/9th vs. CV JV

12:30 PM - Oregon Flash 8th/9th vs. Future Fresh/JV

1:40 PM - CV Varsity vs. Future Varsity

2:50 PM - Oregon Flash JV vs. CV JV

4:00 PM - Oregon Flash JV vs. Future JV

Mid High Boys

5:10 PM - Western Christian vs. Future 111

 

Sunday July 25th at The PAC

Court 1

 

High School Boys:

9:00 AM - Team Jones Varsity vs. Future Varsity

10:10 AM - Team Jones Varsity 2 vs. Future Varsity

11:20 AM - Team Jones Varsity vs. MBA 16U

12:30 PM - Stayton Varsity vs. Future Varsity 2

1:40 PM - Team Jones Varsity vs. Stayton Varsity

2:50 PM - MBA 15U vs. Incline 15U

4:00 PM - Future JV vs. Cagers JV

Mid High Boys

5:10 PM - Incline 14U vs. Future 7th 2

6:20 PM - Oregon City Magic vs. Future 7th 2

Court 2:

 

High School Boys:

9:00 AM - Stayton JV vs. Team Jones JV

10:10 AM - MBA 16U vs. Team Jones JV

11:20 AM - Stayton JV vs. Future Varsity 2

12:30 PM - Future 15U vs. Incline 15U

1:40 PM - Future Varsity 2 vs. Cagers JV

Mid High Boys:

2:50 PM - Oregon City Magic vs. Umpqua Elite

4:00 PM - Sheldon vs. Future 15U

5:10 PM - Future 15U vs. MBA 15U

6:20 PM - Incline 14U vs. Sheldon

Sunday July 25th at Capital Fieldhouse

Court 3

 

Mid High Boys:

10:45AM - Future 8 vs. Future JV

12:30 PM - MBA vs. Team Jones 7th

1:40 PM - West Albany vs. Team Jones 7th

2:50 PM - MBA vs. West Albany

4:00 PM - Future III vs. Team Jones 13/14 combo

5:10 PM - Team Jones 13/14 combo vs. Umpqua Elite

6:20 PM - Umpqua Elite vs. Future III